Čo je doména a hosting

Prečítajte si aj:

Facebook
LinkedIn

Obsah

Pred tým, než sa pustíte do vlastnej stránky, je potrebná vlastná doména a hosting. Čo vlastne tieto slovíčka znamenajú? Nie sú to tie isté veci? Poďme si spoločne vyjasniť čo a na čo sa používa doména a hosting.

Doména

Doména je adresa vašej stránky. Pred samotným spustením stránky, je potrebné vlastniť doménu. Zakúpenie domény je jednoduchý proces, ktorý zvládne aj bežný laik. Vyberiete si adresu, ktorú chcete aby návštevníci zadávali do prehliadača a ak je dostupná a nevlastní ju niekto iný, pár kliknutiami môže byť vaša. Ceny domén sa líšia na základe ich koncoviek a registrátora. Napríklad na stránke GoDaddy, je možné zakúpiť doménu .com len za 0,99€. Ak chcete vlastniť doménu .sk je možné ju kúpiť od 5€.

Doména nie je niečo čo sa dá fyzický chytiť alebo vidieť. Je to slovo, ktoré dáva internetovej stránke identitu. Všetky domény sú unikátne a to znamená, že môže existovať len jedna stránka. Ak máte záujem o kúpu alebo prehľad voľných domén, odporúčam registrátora www.active24.sk

Hosting

Webový hosting je vlastne počítač, kde je uložená vaša stránka.

Predstavte si dom, kde ukladáte nábytok a oblečenie, v tomto počítači sú uložené súbory stránky, obrázky a texty. Hosting je služba, ktorá prenajíma počítače pre tieto súbory a je pripojená na internet aby aj ostatní užívatelia mohli pristupovať na stránku. Ceny prenájmu sú rôzne a závisia od výkonu. Pre bežné stránky stačí lacnejší, základný balík, ktorý stojí zhruba 2,50€/Mesiac. No pre e-shopy odporúčam výkonnejší hosting, ktorý môže stáť až 20€/mesiac.

Hosting zakúpite napríklad na www.websupport.sk

Záver

Väčšina ľudí je zmätená pri kúpe hostingu a domény.

Mnoho registrátorov ponúka obe služby a preto odporúčam prv prezrieť všetky možnosti a cenové ponuky. Určite si všimnete cenové rozdiely. Ak ste si našli lacnú doménu, ale hosting sa vám zdá pridrahý, nevadí. Domény sa totižto dajú nasmerovať na  hosting aj keď neboli zakúpene cez rovnakého registrátora.

Potrebujete poradiť s výberom správneho hostingu a domény?