Freelancer či digitálna agentúra?

Prečítajte si aj:

Facebook
LinkedIn

Obsah

Práca na voľnej nohe (tzv. freelancing) je v poslednej dobe veľmi populárna. Jej možnosti a rôzne polia pôsobnosti, predovšetkým v spojitosti s internetom, z roka na rok narastajú. Oproti veľkým agentúram má svoje veľké výhody, ale samozrejme nájdu sa aj nejaké tie negatíva. Hlavne z pohľadu freelancera. Pre a proti si bližšie rozoberieme v našom článku. 

Život freelancera je pre mnohých veľkým lákadlom. A niet sa čomu čudovať. Veď napríklad pre toho, kto má rád cestovanie a spoznávanie ďalekých krajín ide o ideálnu formu zárobku. Stačí mať pri sebe notebook, smartfón, pripojenie na internet a môžete zarábať peniaze kdekoľvek na svete. Ide o tzv. nomádsky spôsob života, ktorý sa v poslednom čase stáva veľmi populárnym. Je však všetko tak ružové ako sa zdá? Kedy je dobré spolupracovať s freelancerom a kedy zase s digitálnou agentúrou?

Výhody a nevýhody práce na voľnej nohe a spolupráce s freelancerom

Freelancer ocení najmä nezávislosť. Je len na ňom, ako si rozvrhne čas a či vôbec ten deň vstane z postele. Nemusí sa riadiť firemnými predpismi či predpísanou firemnou kultúrou. Je len na ňom, či zákazku prijme alebo nie a s výsledkami svojej práce sa zodpovedá iba sám sebe. S tým samozrejme ale súvisí aj vyššia miera vlastnej zodpovednosti za odvedenú prácu. V agentúrach sú naproti tomu zamestnanci zastupovaní team leaderom, ktorý za nich túto zodpovednosť preberá na seba. Ďalšou veľkou výhodou je, že freelancer si môže dovoliť venovať veľkú časť svojho času na budovanie svojej osobnej značky – je aktívny na sociálnych sieťach, píše blogy, prednáša, vzdeláva sa...

 

Z pohľadu klienta sa freelancer svojej práci venuje zodpovednejšie, pretože na spokojnosti s odvedenou prácou závisí jeho živobytie. S tým samozrejme súvisí aj cena za prácu, ktorá je často mnohonásobne nižšia ako u veľkých agentúr. Zo začiatku je niekedy dokonca ochotný pracovať aj zadarmo, len aby si zákazník overil jeho schopnosti. Jedinou nevýhodou je určitá miera rizika, ktorá súvisí s nepravidelným príjmom. Freelancer môže byť istý čas veľmi žiadaný, inokedy zase nemusí mať zákazku aj niekoľko týždňov. Je preto dobré disponovať aspoň malou finančnou rezervou, aby dokázal preklenúť prípadné „hluché“ obdobia.  

Výhody a nevýhody agentúr

Samozrejme aj digitálne agentúry majú svoje pre a proti. Voči klientom, najväčšie pozitívum oproti spolupráci s freelancerom spočíva v jasných a overených postupoch práce, ktoré chránia obe strany. V agentúrach tiež pracuje viac odborníkov z rôznych oblastí, to znamená aj širšie pole pôsobnosti a viac možností pre klienta. Zároveň to pre zamestnancov znamená aj menšiu mieru zodpovednosti, stabilný príjem a možnosť kariérneho rastu. Avšak na druhú stranu, treba priznať, že cena práce je často veľmi vysoká. Digitálne agentúry sa preto snažia orientovať najmä na väčších klientov.

Videli sme, že obe možnosti spolupráce, či už s freelancerom alebo digitálnou agentúrou, majú svoje výhody aj nevýhody. Je len na klientovi, ktorou cestou sa vydá. Väčšinou o všetkom rozhoduje cena za prácu a firemná alebo osobná značka freelancera.