Webové prehliadače v roku 2018

Prečítajte si aj:

IT Novinky

Webové prehliadače v roku 2018

Facebook
LinkedIn

Obsah

Zaujíma Vás aké prehliadače letia v roku 2018? Poďme sa na to spoločne pozrieť.

Prehliadače spoločnosti Microsoft sa naďalej "snažia" o neviditeľnosť. Podiel používateľov programu Internet Explorer (IE) sa znížil na rekordné minimum.

Podľa Kalifornskej analytickej spoločnosti Net Applications podiel IE a Edge v októbri klesol na 13,8% podielu na trhu. Rekord, ktorý spoločnosť dosiahla odkedy prevzala Internet Explorer od Netscape Navigator.

Prepad Firefoxu?

Net Applications ďalej uviedol, že Firefox klesol o 0,4 desatiny počas októbra. Open source prehliadač ukončil mesiac s 9,3% podielu, čo je najnižšia známka za viac ako dva roky. Firefoxu sa napriek číslám nedarí zle. V lete v roku 2016 mal totižto prehliadač len 7,7% podielu na trhu. Firefox je však pod 10% už vyše štyri mesiace.

Koncom novembra spoločnosť Mozilla oslávi prvý rok od vydania verzie Quantum, významnej prerábky užívateľského rozhrania a vykresľovania Firefoxu. Táto aktualizácia výrazne zlepšila rýchlosť načítania stránok, ani to však nepomohlo zvýšiť presadenie na trhu.

Naopak Google Chrome si prilepšil o dve desatiny percenta k svojmu masívnemu podielu a uzatvára mesiac s 66,4% podielu. Touto rýchlosťou by v Máji budúceho roku prelomil hranicu 70% podielu na trhu, ktorým sa môže pýšiť len Microsoft so svojím Internet Explorerom(v časoch, keď bol IE najlepší).

Safari od spoločnosti Apple získal dve desatiny a priblížil sa hranici 3,7%, čo je najvyššia hranica od Apríla. Počas októbra len 37,6% užívateľov Macu, používalo Safari. Podobne ako užívatelia Windowsu, vzdali sa svojho predvoleného prehliadača a dominuje u nich Chrome alebo Firefox.

Ďalšie články


Čo sa deje s IE a EDGE?

Prehliadače Microsoftu sa neustále prepadajú a príbeh sa opakuje. Odmietanie, odmietanie a odmietanie.

Po rokoch dominancie Internet Exploreru nastal prudký prepad. A to všetko vďaka oznamu Microsoftu o nútenej aktualizácie na najnovšiu verziu prehliadača. Odvtedy IE stratil 84% užívateľov od augusta 2014. V auguste spoločnosť Microsoft „dala“ užívateľom na výber. Buď aktualizujete váš prehliadač, alebo… (Iná možnosť žiaľ nebola). V januári 2016 pád IE začal priberať na obrátkach, keď spoločnosť nútila aktualizovať ešte viac.

Výsledok? Čistá pohroma.

Nič však nenasvedčuje tomu, že IE či Edge prestane s týmto vnucovaním sa. Predpokladaný podiel na trhu bude v decembri 13%, pod 12% vo ferbuári 2019 a v apríli 11%. Prehliadač by takouto rýchlosťou klesol na hodnotu 10% v júni 2019.

Môžu si však zato sami. Posledné 4 mesiace, IE stratil zrhuba 45,6 miliónov užívateľov. Rozklad IE nieje prekvapením. IE 11, ktorý fungoval (a funguje) na približne 84% zariadeniach s Windowsom, ohlásil oficiálne ukončenie v januári 2016. Týmto Microsoft ukončil jeho aktualizácie a v budúcnosti budú vydávať len bezpečnostné opravy pomocou WIndows Update. IE je jednoducho zanedbaný zatiaľ čo Firefox a Chrome získavajú nové funkcie a zdokonalenia s každou novou verziou.

Medzitým, Edge nedokázal zúžitkovať pokles IE. Užívatelia Windowsu 10, jediný ktorý môžu EDGE používať, ho odmietli. Za posledné 4 mesiace spoločnosť stratila 3% .